Use a Price Book To Save Money On Groceries

A price book is a record you keep of how much you pay for different items at the store. The purpose is to easily compare the price of a certain food or product from different stores and brands.

Any type of notebook or notepad will work for this. You may wish to use something small enough to fit in your purse or pocket so it is easy to bring with you to the supermaket.

Each page in your book will be dedicated to a different food or product. So you might have a page for canned tuna or toothpaste. Then you would list the price, size, brand, and store you bought that item at. You’ll also want to list the total price of the item and the price per unit. For example the total price of a 4 ounce can of tuna might be $1.00. That means unit price would be $.25 per ounce.

If you want to see an example of a page from a price book click here. You can do yours differently if you like, whatever works best for you.

Price books don’t need to be hard or complicated. They are a great and simple way to save money. Now you will now for sure if you’re getting a good deal when things go on sale at your grocery store.

 

 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: